Vlhké zdivo je závažným problémem, který umí potrápit nejen majitele starších domů. Nežádoucí vlhkost se může objevit i u novostavby a řádně nám zamotat hlavu.
Příčin existuje několik. Vyšší hladina spodní vody, nevhodně situovaná stavba s nedostatečně či špatně provedenou drenáží, změna geologických podmínek v místě bydliště. Kromě degradace zdiva, které může vést až k narušení statiky objektu, vede vlhkost i ke snížení kvality životních podmínek obyvatel provlhlého objektu. Zvýšená vlhkost a nekomfortní pocity jdou ruku v ruce se zvýšeným rizikem výskytu plísní či hub v domě a to už může mít závažné a vleklé zdravotní následky.
Přitom řešení existuje a rozhodně není nedosažitelné! Stačí se obrátit na odborníky v oblasti hydroizolace či sanace.
Hydroizolace se provádí před a při stavbě objektu, měla by zajistit, že vůbec problémy se vzlínající vodou nebudete muset řešit. V případě neodborně navržené či provedené hydroizolace dojde k provlhnutí zdiva a zde přichází ke slovu sanace.
Sanaci neboli vysoušení zdiva využíváme u objektů, kde již k provlhnutí zdiva došlo. Při mírné vlhkosti a jejím odstraňování z interiéru si vystačíme s výkonným odvlhčovačem. Je ale třeba bojovat na poli vnějších stran provlhlých zdí. Metod existuje mnoho. Klasické podsekání zdiva bývá noční můrou. Je to fyzicky i časově náročné, nevzhledné, a ne vždy samo o sobě stačí k vyřešení problému. Firmy, sledující trendy v této oblasti, však pracují jinak. Pro každý typ zdi existuje ideální způsob sanace. Podřezání zdi se stále využívá. Mají k tomu však potřebou techniku, která celý proces zrychlí, a jedná se pouze o první fázi práce. Po odstranění vlhkého zdiva následuje vložení hydroizolační fólie do zbytku zdi, která zabrání dalšímu vzlínání vody a udrží ji mimo obytný prostor.
U cihlových a lehce smíšených zdí se volí metoda zarážení destiček z nerezavějící oceli, kterými se vytvoří clona, zabraňující vzlínání vlhkosti. I zde je někdy nutné podsekání zdi, záleží, jak vysoko už voda ve zdi stihla vystoupat. Do podobných metod se určitě nepouštějte svépomocí, jsou to většinou složité patentované postupy, nesprávné provedení by zde nadělalo více škody, než užitku.
Nejšetrnější metodou pak bývá chemická injektáž. Do zdi se navrtají otvory v pravidelných vzdálenostech a vyplní se látkou, která na sebe váže vodu. Pracuje se jen z jedné strany, nemusí být vůbec narušen chod života v interiéru a dá se použít i u zdiva, kde je nasycení vodou až 99%.
Při výběru firmy dejte na kladné reference a vyberte si firmu ze svého okolí. Ušetříte čas a peníze za dopravu. Přece si na sanaci zdiva v Brně nepozvete firmu třeba z východních Čech.